Fondacija Miloš Karadaglić dodjeljuje četiri vrijedne stipendije za mlade talente

Fondacija Miloš Karadaglić dodjeljuje četiri vrijedne stipendije za mlade talente

Početak rada Fondacije Miloš Karadaglić obilježen je obraćanjem proslavljenog svjetskog umjetnika, virtuoza klasične gitare, koji je naglasio da je osnivanje Fondacije koja nosi njegovo ime ostvarenje dugogodišnjeg sna.

“Već dugo u meni raste želja da, poučen svojim iskustvom, na konstruktivan i direktan način dam svoj doprinos razvoju umjetnosti i napretku društva u Crnoj Gori. Na svom putu, u svim ključnim momentima života srijetao sam ljude koji su me vjerom, podrškom, znanjem i ljubavlju ojačavali i usmjeravali, dajući mi krila da ostvarim svoje ambicije, ideje i ciljeve. Ja ne bih bio to sto jesam, da nije bilo njih. Danas, želim biti taj čovjek za sve one izvanredne mlade ljude koji sanjaju velike snove.

Svijet u kojem živimo dinamičan je i pun izazova. Ovo su vremena velikih promijena i stoga nije uvijek lako pronaci miran put, ostati iskren i svoj. Umjetnost i muzika su univerzalni jezik svijeta, emocija koja nas hrani i oplemenjuje. Ona svijetu nikada nije bila potrebnija. Mi koji vjerujemo u nešto više i bolje, jedino tako, kroz iskustvo, nepokolebljive vrijednosti i rad, svojim primjerom i svako na svoj način, svakodnevno možemo mijenjati svijet”, poručio je u svom uvodnom obraćanju Miloš Karadaglić.

Fondacija Miloš Karadaglić je spona Crne Gore i svijeta.

“Zajedno sa Katarinom Milačić i izvanrednim timom i partnerima, svu mrežu kontakata, iskustvo i znanje, želio sam staviti na raspolaganje talentovanim mladim ljudima u regionu. Naša vizija je nepokolebljiva i čista, a vrata našeg novog svijeta otvorena su za sve one koje je dijele sa nama”, dodao je on.

“Osnivanje Fondacije jedan je od najbitnijih trenutaka u mom životu i neizmjerno sam srećan što ga danas mogu podijeliti da svima vama”, poručio je.

Na današnjoj pres konferenciji najavljeno je da Fondacija Miloš Karadaglić sa partnerima Adriatic Marinas (Porto Montenegro) i One Crna Gora raspisuje konkurs za dodjelu tri stipendije talentovanim umjetnicima iz Crne Gore i regiona – dvije za oblast muzičkog stvaralaštva i jednu za audio-vizuelni projekat. Dvije stipendije iz oblasti muzičkog stvaralaštva podrazumijevaju finansijsku podršku u iznosu od po 10 hiljada eura, dok stipendija za audio-vizuelni projekat podrazumijeva pokrivanje troškova audio-vizuelne produkcije u okviru studija Synchro 360 u Porto Montenegru do iznosa od 100 sati za muzički studio i 50 sati za video studio. Osim finansijske podrške, u toku trajanja projekta, stipendistima će biti na raspolaganju mentorska podrška od strane Fondacije i njenog Savjetodavnog odbora. Konkurs je otvoren do 18.januara.

Posebna, četvrta stipendija će biti dodijeljena zahvaljujući saradnji Fondacije Miloš Karadaglić i kompanije Petite Geneve, a ona će biti namijenjena djetetu/djeci, tinejdžerima i tinejdžerkama iz sistema starateljske zaštite. Iz Fondacije pojašnjavaju da je stipendija namijenjena pojedincima, crnogorskim državljanima, starosne dobi do 21 godine i to za bilo koji umjetnički i kreativni talenat.

“Pozivamo djecu, njihove staratelje, nevladine organizacije kao i ljude koji su u sistemu podrške djeci i njihovim starateljskim porodicama da podrže Fondaciju u potrazi za pojedincima koji pišu, slikaju, muziciraju, glume ili imaju bilo koji drugi umjetnički talenat i želju da ga nadograde – da li kroz izložbu, koncert, objavu publikacije, doškolovavanje ili na neki drugi način,” poručeno je iz Fondacije Miloš Karadaglić

Sve potrebne informacije mogu se dobiti na sajtu Fondacije www.milos-foundation.org gdje će biti i objavljen konkurs na crnogorskom i engleskom jeziku.

Veliki potencijal i značaj svih stipendija posebno je istakla je Katarina Milačić, direktorica Fondacije:

“Jako smo zadovoljni da, uz pomoć partnera u ovom, prvom, ciklusu možemo dodijeliti čak četiri stipendije. Dvije za izvrsne student muzike, talente koji će vjerujemo obilježiti svjetsku scenu klasične muzike u budućnosti; jednu za audio-vizuelni projekat iz bilo koje umjetničke oblasti i bez obzira na starosnu dob umjetnika i stvaraoca; te jednu za pojedince, umjetničke talente, djecu i tinejdžere uzrasta do 21 godine, a koji dolaze iz sistema starateljske zaštite. Različitost je premisa od koje polazimo i način kako pristupamo svemu. Ovo je jako važno imajući u vidu da se u radu Fondacije ukrštaju putevi umjetnosti, obrazovanja i kulture. Naša je misija da svojim radom pružimo šansu pojedincima, ali i svim potencijalnim partnerima iz privatnog i javnog sektora da zajedno ostvarimo dalekosežan i održiv uticaj na stvaralački potencijal kojim smo okruženi, ujedno kreirajući efekat koji će biti motivišući za sve nas,” saopštila je Milačić.

Kompanija One među prvima je prepoznala značaj rada Fondacije. Direktor kompanije Branko Mitrović u svom obraćanju kazao je da zahvalan na prilici za saradnju.

“Kompanija One vjeruje u nužnost podrške projektima iz kulture, posebno onima koji uključuju edukaciju mladih i podstiču razvoj kreativnog duha. Sa Milošem smo već imali priliku da sarađujemo, partneri smo u veoma važnim projektima. Kroz podršku ovakvim inicijativama želimo da postanemo kulturna mreža Crne Gore. Saradnja sa Fondacijom Miloš Karadaglić dio je naše vizije da budemo više od telekomunikacione kompanije”, poručio je on.

“Mi u Porto Montenegru još 2017.godine odlučili smo da krenemo sa razvojem novog kreativnog centra u Tivtu”, poručio je generalni direktor kompanije Adriatic Marinas David Margason.

„Željeli smo da povežemo bogato kulturno nasljeđe Boke, sa budućim aktivnostima na kojima radimo, da povežemo jahting industriju, sportove na moru, sa razvijanjem sportova na kopnu, a najvažnije, sa razvojem novog hotela, SIRO, koji otvaramo sljedeće godine, razvijemo i wellness centar Porto Montenegra.

Link sa Fondacijom nastao je odavno, ali je konkretizovan kada sam razgovarao sa Milošem o njegovim planovima, kada sam shvatio da su brojni ciljevi koje želimo da ostvarimo u ovom dijelu Porto Montenegra koji zovemo Sinhro, potpuno u skladu sa ciljevima Fondacije Miloš Karadaglić. A cilj je da zapravo u Porto Montenegro dovedemo kreativne individue, koji bi razvijali svoje talente i sposobnosti, ali i pomagali drugim ljudima da razvijaju svoje talente. Zato sada radimo na kreiranju novog hotelskog rizorta koji će spojiti industriju ugostitelsjtva sa ozbiljnim kreativnim centrom, u čijoj je srži ideja da se spoje hotelijerstvo, kreativa i lični razvoj, a što se odlično uklapa u ideje Fondacije. Tako je nastala i ideja o stipendijama, gdje smo, osim novčane podrške, Milošu i njegovom timu dali i logističku podršku, gdje bi naš benefit bio sa dovedemo u naselje kreativne ljude, kojima dajemo sadržaje za ostvarivanje njihovih ideja, bilo da je u pitanju muzika, književnost, sport ili neka druga umjetnost“, kazao je on.

Za dvije stipendije za visoko obrazovanje iz oblasti muzike mogu da apliciraju svi zainteresovani kandidati koji tek započinju studije ili su već studenti/kinje na nekoj instituciji za visoko muzičko obrazovanje bilo gdje u svijetu, stvaraju u oblasti klasične muzike, instrumentalisti su bilo kojeg instrumenta ili studenti pjevanja, dirigovanja ili kompozicije, te su uz to državljani bilo koje od zemalja Zapadnog Balkana (Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska, Kosovo, Sjeverna Makedonija i Srbija).

Za stipendiju će biti odabrani kandidati koji pokažu izuzetno visok nivo umjetničkog potencijala, inovativnost u muzičkom stvaralaštvu i radu, a prednost će imati muzičari koji svojim radom doprinose umjetničkom stvaralaštvu u Crnoj Gori.

Zainteresovani aplikanti za ove dvije stipendije u sklopu prijave treba da dostave needitovani video zapis u trajanju od 10 minuta, koji prikazuje njihovu muzičku izvedbu (program može biti slobodno izabran), biografiju koja jasno opisuje dostignuća i talenat aplikanta, motivaciono pismo i potvrdu o državljanstvu. Ukoliko je zainteresovani/a tek upisao/la školu visokog muzičkog obrazovanja, potrebno je dostaviti dokaz da je upisan/a, ili potvrdu o studiranju, ako je već na studijama.

Stipendija koja će biti namijenjena audio-vizuelnom projektu gdje pravo na prijavu imaju sve kreativne osobe iz bilo koje oblasti kulture, sa prethodnim umjetničkim i stvaralačkim iskustvom, kojima je potrebna podrška u audio-vizuelnoj produkciji svog projekta. Kako bi ostvarili ovu značajnu priliku zainteresovani moraju pokazati inovativnost u stvaralačkom pristupu, njihov projekat mora odgovarati kvalitetu i trendu umjetnosti i stvaralaštva na globalnom nivou, dok će i u ovom slučaju prednost imati stvaraoci koji svojim radom doprinose umjetničkom opusu Crne Gore.

Talenti iz oblasti video-produkcije se za ovu stipendiju prijavljuju tako što detaljno predstavljen koncept audio-vizuelnog projekta sa što više informacija, materijala i detalja koji na najbolji način opisuju željeni projekat; biografiju koja jasno opisuje umjetnički put aplikanta; motivaciono pismo i potvrdu o državljanstvu dostavljaju na mail adresu [email protected] baš kao i u slučaju ostale dvije stipendije.

Vremenski okvir za podnošenje prijava na konkurs za sve navede stipendije je 7. decembar 2023. godine – 18. januar 2024. godine, nakon čega će lista odabranih kandidata biti objavljena na web stranici Fondacije www.milos-foundation.org.

Proces evaluacije i odabira kandidata vršiće tročlani žiri u sastavu: Thimoty Jones, zamjenik direktora i direktor studija na Kraljevskoj muzičkoj akademiji (predsjednik žirija); Kathryn Enticott, direktorica agencije Enticott Music Management i Miloš Karadaglić, gitarista i predsjednik Fondacije.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.