Danas je Svjetski dan muzike
Beograd proslavlja Svjetski dan muzike

"Muzička povorka"

Danas je Svjetski dan muzike

Svjetski dan muzike biće obilježen danas u Beogradu brojnim manifestacijama i besplatnim koncertima muzike različitih žanrova koju će izvoditi amateri i profesionalci, pojedinci i udruženja, djeca i odrasli.

Od kako je na predlog nekadašnjeg ministra kulture Francuske Žaka Langa ustanovljen Svjetski dan muzike, donijeta Evropska povelja o prazniku muzike 1997. godine u Budimpešti, koju su potpisale Francuska, Češka, Španija, Italija, Grčka i Turska, obilježavanju Svjetskog dana muzike priključuje se sve veći broj zemalja

Već nekoliko godina više od stotinu zemalja proslavlja Svjetski dan muzike, među njima je i Srbija u kojoj prednjači Beograd po bogatstvu i raznovrsnosti programa, sviraju izvođači na brojnim instrumentima, pjeva se u horovima ili solo, u koncertnim salama ali i trgovima, ulicama, parkovima.

Opština Savski vijenac ovogodišnju manifastaciju povodom Svjetskog dana muzike posvetila je djeci bez roditeljskog staranja, njeni gosti biće djeca bez roditeljskog staranja ustanove Drinka Pavlović za koju su pripremili bogat program.

Pozvali su publiku, muzičare i sve ljude dobre volje da se priključe "muzičkoj povorci" koja će krenuti ispred zgrade opštine Savski vijenac poslije deset sati ujutro i uz muziku se družiti do kasno uveče.

Predvođeni profesionalnim muzičarima, dio je iz Beogradske filharmonije, muzička povorka će krenuti u DKC Majdan-a gdje će biti održan kraći koncert, a potom svi zajedno nastavljaju do bašte kuće Kralja Petra Prvog, gdje će se do večernjih sati nastaviti interesantan muzički program.

Hor Dječijeg kulturnog centra Beograd koji okuplja talentovanu djecu predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta, priključiće se proslavi Svjetskog dana muzike koncertom na otvorenom, na platou ispred Kulturnog centra Beograda.

Pod dirigentskom upravom Nevene Ivanović, mali pjevači izvešće muzički kolaž, sastavljen od kompozicija različitog žanra. Program je podijeljen na segmente: klasični, dječiji, folklorni i zabavni momenat a koncert počinje u 19 sati.

Mladi beogradski pijanisti Sonja Lončar i Andrija Pavlović, poznati LP Duo, sviraće takođe na otvorenom u centru Beogradu, ispred UK Parobrod, na raskrsnici Ulica Kapetan Mišine i Gospodar Jevremove.

U Muzičkoj galeriji Kolarčeve zadužbine održaće se multimedijalni događaj posvećen 200 godišnjici Riharda Vagnera, biće izložba fotografija, sviraće se Vagnerova muzika i razgovarati o njoj.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana muzike u Narodnoj biblioteci Srbije biće održana dva koncerta - večeras koncert kamernog trija: Bojan Pešić (oboa), Igor Lazić, (horna) i Dejan Subotić (klavir) a sjutra (22. jun) koncert tango kvarteta " Libercuatro".

Na ljetnjoj sceni kluba BitefArtCafe na Kalemegdanu najavljen je flamenko spektakl Alberta Lopesa i njegove prateće grupe koji sjedinjuje gitarsko umijeće, flamenko pjevanje i ples.

Svjetski dan muzike biće obilježen uz rege muziku na Savi, na splavu "Shlep" koncertima Hornsman Coyotea i Darke sa Balkan Music Box Riddimom.

Na Svjetski dan muzike biće otvoren ovogodišnji Belef, svečanom procesijom uličnih zabavljača, žonglera i akrobata na Trgu republike u 20 sati.

Večeras je otvaranje još jednog festivala duge tradicije i velikog ugleda, posvećenog afirmaciji mladih izvođača, festivala Muzičke omladine Beograda, Kalemegdanskih sutona.

Svečano otvaranje 45.Kalemegdanskih sutona je kao i prethodnih godina na Svjetski dan muzike. Na koncertu u Galeriji ULUS-a u Knez Mihailovoj ulici nastupiće mladi umjetnici Lenka Petrović, harfa i Višnja Jović, horna.

Narodno pozorište pridružilo se obilježavanju Svjetskog dana muzike, tim povodom barokna opera Henrija Persla "Didona i Enej " biće premijereno izvedena na Velikoj sceni.

U okviru osmog Festivala rane muzike Perslovu operu izvešće Barokni orkestar na istorijskim instrumentima, solisti i hor Barokne akademije koja se od 9. juna održava pod umjetničkim vodjstvom Marijane Mijanović i Predraga Goste.

Orkestrom i ansamblom više od 40 izvodjača dirigovaće, kao u staro doba, sa čembala Gosta, koji je i umjetnički direktor i jedan od osnivača Festivala rane muzike.

Operu je režirao Saša Gabrić a kostime, scenografiju, rasvjetu i logističku podršku dalo je Narodno pozorište, koje je svojim učešćem doprinijelo da se po prvi put u Srbiji postavi barokna opera, na istorijskim instrumentima i interpretirana na barokni način.

(Izvor:B92)